Najlepsze olejki do cery mieszanej

Cera mieszana, w najprostszym ujęciu, to połączenie cery suchej i cery tłustej. Na czole, nosie i brodzie, czyli w tzw. strefie T, skóra się przetłuszcza, natomiast na policzkach i skroniach ma tendencję do przesuszenia. Ponieważ poszczególne partie twarzy wymagają odmiennego traktowania, prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej bywa problematyczna. Strefa T jest zazwyczaj grubsza i pokryta warstewką sebum. W tej części twarzy pojawiają się zaskórniki oraz wykwity ropne. Policzki i skronie są pozbawione naturalnego płaszcza ochronnego. Reagują podrażnieniem na trudne warunki klimatyczne. Ulegają przesuszeniu w wyniku stosowania silnie oczyszczających i odtłuszczających kosmetyków. Wyraźnie widać, że skórze brakuje równowagi.

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej polega na normalizowaniu partii tłustych oraz regeneracji i nawilżeniu miejsc przesuszonych. Niezwykle pomocne mogą okazać się odpowiednio dobrane olejki roślinne. Ich systematyczne stosowanie pomaga przywrócić skórze równowagę hydro-lipidową. Olejki roślinne z jednej strony chronią przed utratą nawilżenia i regenerują, z drugiej zaś, łagodzą ogniska zapalne i odblokowują ujścia gruczołów łojowych. Ograniczają nadprodukcję sebum w strefie T i co najważniejsze, potrafią wpłynąć na zmianę składu chemicznego sebum. Okazuje się bowiem, że wydzielina łojowa pokrywająca skórę tłustą, skłonną do zanieczyszczeń jest bardziej gęsta i lepka, niż naturalne sebum wytwarzane przez skórę normalną, bez skłonności do “zapychania”. Odznacza się niedoborem kwasu linolowego. Brak tego składnika wpływa na zwiększenie lepkości sebum. Gęsty łój zalega w porach skórnych i czopuje ujścia gruczołów, co bezpośrednio przyczynia się do powstawania wykwitów ropnych oraz zaskórników. Aplikacja olejku roślinnego o dużej zawartości kwasu linolowego rozrzedza sebum. Dodatkowo zmniejsza jego nadprodukcję – uspokaja gruczoły łojowe.

Dobrze dobrane olejki roślinne z powodzeniem zastąpią skomplikowaną pielęgnację cery mieszanej opartą na stosowaniu innych preparatów do partii suchych i innych do tych tłustych. Znacząco ograniczą ilość stosowanych kosmetyków. Dzięki olejkowej pielęgnacji szybko przekonasz się, że zamiast wielu drogich kremów matujących, przeciwtrądzikowych i nawilżających, wystarczy jeden dobrze dobrany olej. To wybór nie tylko dobry dla Twojej skóry, ale również środowiska naturalnego. Olejkowa pielęgnacja jest bowiem jak najbardziej w duchu zero waste. Dzięki niej ograniczamy konsumpcję do niezbędnego minimum – jednym produktem zastępujemy wiele innych. Olejek może służyć nam zarówno do codziennej pielęgnacji twarzy, jak i włosów oraz ciała. Możemy wykonywać nim również demakijaż lub dodawać do kąpieli. Wybierając olejek w szklanej buteleczce przyczyniamy się także do ograniczenia zużycia plastiku.

Jaki olej wybrać?

Cerze mieszanej najlepiej przysłużą się tzw. oleje schnące. Ich skład to w ponad 50% wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które charakteryzują się działaniem nawilżającym, dobrą wchłanialnością oraz niskim współczynnikiem komedogenności, co oznacza, że nie zapychają ujść gruczołów łojowych. Ich regularna aplikacja na skórę, sprawi, że cera odzyska promienny zdrowy wygląd i stanie się zdecydowanie mniej podatna na przetłuszczanie oraz drażniący wpływ czynników zewnętrznych.

Olejki polecane do cery mieszanej to:

  • Olejek z pestek malin – posiada lekką, dobrze wchłaniającą się konsystencję. W jego składzie znajdziemy cenne flawonoidy. Charakteryzuje się wysoką zawartością Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych Omega 6 i Omega 3. Może być stosowany jako baza pod makijaż. Wspomaga walkę z przebarwieniami. Ujednolica koloryt i rozświetla poszarzałą cerę. Redukuje wypryski. Zapobiega powstawaniu zaskórników. Skutecznie chroni przed nadmierną ucieczką nawilżenia. Normalizuje cerę mieszaną. Koi podrażnienia. Chroni przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek.
  • Olejek konopny – jest doskonałym wsparciem dla cery mieszanej. Dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych, nie zapycha ujść gruczołów łojowych. Zmniejsza lepkość i gęstość sebum. Pomaga oczyści skórę z wągrów i zaskórników. Znajdziemy w nim cenne witaminy o działaniu odżywczym, przeciwzapalnym i regenerującym (m.in. A, D, E i K). Wykazuje właściwości kojące. Redukuje podrażnienia oraz towarzyszący im świąd. Zwiększa odporność skóry na niekorzystny wpływ trudnych warunków atmosferycznych takich jak mróz i zimny wiatr.
  • Olejek tamanu – wykazuje doskonałe działanie regeneracyjne, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Jest skuteczny w walce z wieloma patogenami skóry. Jego stosowanie jest polecane w przypadku zaskórników, zmian ropnych, blizn i przebarwień. Zapewnia kompleksową pielęgnację cery mieszanej. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym przeciwdziała przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek oraz utracie jędrności skóry. Wspomaga naturalną ochronę przed promieniowaniem UV. Koi podrażnienia i przyspiesza proces gojenia drobnych ran oraz zadrapań. Dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustej, lepkiej warstwy. Stosowany oszczędnie (kilka kropli) zapewnia matowe wykończenie skóry.
  • Olejek z nasion truskawki – dzięki wysokiej zawartości kwasu linolenowego (35-38%) sprzyja znacznej redukcji stanów zapalnych, zmian trądzikowych oraz egzemy. Łącznie nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3-6-9) to 80% składu olejku. Tak wysoki ich poziom decyduje o jego bardzo dobrej wchłanialności. Specyfik działa pośrednio nawilżająco – zatrzymuje wilgoć w naskórku. Wykazuje działanie przeciwrodnikowe (zawiera m.in kwas elagowy, który działa antyoksydacyjnie). Dostarcza skórze cennych witamin; E i F. Odbudowuje właściwą barierę lipidową. Wzmacnia naturalne funkcje obronne skóry.
  • Olejek Sacha Inchi – zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6, omega-9) i witaminy (A+E). Stymuluje regenerację skóry oraz proces produkcji kolagenu. Skutecznie chroni przed utratą nawilżenia. Jest bardzo delikatny, dlatego można go stosować nawet w okolicy oczu. Świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry mieszanej, skłonnej do podrażnień i wyprysków oraz dotkniętej problemem blizn. Szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu.
  • Olejek z opuncji figowej – to naturalny kosmetyk stosowany przede wszystkim do walki ze zmarszczkami. Nazywany bywa “roślinnym botoksem”. Jednak jego skład, w którym dominują nienasycone kwasy tłuszczowe (80%) sprawia, że olej ten może być z powodzeniem stosowany w codziennej pielęgnacji cery mieszanej. To bogactwo flawonoidów oraz witaminy E. Doskonale odżywia i wzmacnia skórę. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, łagodzące oraz przeciwzapalne. Może być stosowany na skórę w okolicy oczu. Zazwyczaj dobrze współgra z makijażem.
  • Olejek z dzikiej róży Mosqueta – szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku cery mieszanej, poszarzałej, z przebarwieniami. Wyrównuje koloryt i rozświetla skórę. Normalizuje wydzielanie sebum. Pomaga odblokować gruczoły łojowe. Sprawia, że przesuszona skóra odzyskuje aksamitną miękkość i gładkość. Dzięki zawartości witaminy E, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne.
  • Olejek z rokitnika – jest polecany do skóry mieszanej, zniszczonej działaniem słońca, ze skłonnością do podrażnień oraz egzemy. Posiada wyjątkowe właściwości regenerujące, które zawdzięcza obecności dużej dawki naturalnej witaminy A. Doskonale odżywia skórę, nie powodując jej zbytniego obciążenia. Łagodzi reakcje zapalne oraz wszelkie zaczerwienienia. Sprawia, że zmiany ropne szybciej się goją. Odbudowuje równowagę lipidową skóry. Chroni zarówno przed przesuszeniem jak i nadprodukcją sebum. Działa delikatnie keratolitycznie, dzięki czemu pomaga odblokować zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Rozjaśnia blizny oraz przebarwienia. Zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Nadaje skórze świeży, promienny wygląd.

Jak stosować olejki?

Olejki roślinne można stosować na kilka sposobów. Ważną zasadą jest, żeby aplikować specyfik zawsze na zwilżoną skórę. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do jeszcze większego rozchwiania cery mieszanej, czyli zwiększonego przetłuszczania strefy T oraz podrażnień i przesuszeń na policzkach. Olejek nakładany na wilgotną skórę lepiej się wchłania i zatrzymuje wilgoć w głębszych warstwa naskórka. Zapewnia natychmiastowe uczucie ukojenia oraz wygładzenie i zmiękczenie, szorstkich, przesuszonych partii twarzy. Oczyszczoną skórę możemy zwilżyć za pomocą toniku bądź hydrolatu. Nie należy także przesadzać z ilością stosowanego olejku – wystarczy kilka kropli (3-4 krople na twarz). Jeśli dodatkowo stosujemy serum lub krem, to warto pamiętać o odpowiedniej kolejności nakładania kosmetyków. Najpierw aplikujemy serum, następnie krem i na samym końcu olejek. Warto odczekać kilka minut przed nałożeniem makijażu. Olejek wchłonie się szybciej, jeśli jego aplikację połączymy z delikatnym masażem twarzy. Najlepsze olejki kosmetyczne to te tłoczone metodą “na zimno”, nie poddawane rafinacji, bazujące na surowcach pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych. Szczególnie polecamy olejki w buteleczkach z ciemnego szkła, które chroni zawartość przed szkodliwym promieniowaniem UV, z pipetką ułatwiająca dawkowanie.

↓↓↓ Olejki do cery mieszanej↓↓↓