Wosk pszczeli (Cera Alba, Beeswax) stanowi podstawowy budulec plastrów pszczelich gniazd. Wydzielają go pszczoły robotnice za pomocą gruczołów woskowych. Stanowi produkt uboczny przy produkcji miodu. By wyprodukować jeden kilogram wosku pszczoły potrzebują ponad 3,5 kilograma miodu.
Kosmetyczne zastosowanie wosku pszczelego
Wosk pszczeli od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Pełni również ważną funkcję w kosmetyce. Dzięki bogactwu karotenoidów, węglowodanów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych działa natłuszczająco, ochronnie i przeciwzmarszczkowo. Odżywia, uelastycznia, wygładza i zmiękcza skórę oraz tworzy naturalny film ochronny skutecznie zapobiegający utracie wilgoci z naskórka. Wykazuje właściwości regenerujące i bakteriobójcze.
Ten drogocenny składnik o przyjemnym, miodowym aromacie stosowany jest w kosmetykach do twarzy, ciała i włosów. Znajdziemy go m.in. w kremach, maściach, peelingach, balsamach, pomadkach do ust, produktach do stylizacji włosów oraz plastrach do depilacji.
Kosmetyki z woskiem pszczelim świetnie sprawdzą się w przypadku problemów takich jak pękająca skóra pięt, spierzchnięte usta, zrogowaciałe kolana oraz łokcie, przesuszona skóra czy suche i zniszczone włosy.
Wosk pszczeli jest pożądanym w kosmetologii zagęszczaczem, emulgatorem (umożliwia powstanie trwałej emulsji) i stabilizatorem (przedłuża trwałość kosmetyku), gdyż charakteryzuje się odpowiednią twardością oraz odpornością na utlenianie się, a także działanie wilgoci, bakterii i grzybów.
Kosmetyki wzbogacone woskiem pszczelim:
Dodaj komentarz