Wyciąg z kasztanowca w kosmetyce

Kasztany są częstym widokiem w parkach. Wysokie nawet na 20-30 metrów drzewa mają duże, „palczaste” liście i charakterystyczne owocami. Kolczasta łupina kryje zwykle jedno duże brązowe nasiono. Nasiona te dla dzieci są źródłem zabawy, dla kosmetologii – cennego wyciągu stosowanego w preparatach wzmacniających naczynia krwionośne.

Występowanie kasztanowca

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) jest drzewem dość powszechnie występującym w Europie, także w Polsce, kojarząc się nam nieodłącznie z… maturami. Roślina pochodzi z Bałkanów, a do naszego kraju sprowadzona została prawdopodobnie w XVI w.

W maju na gałęziach drzewa pojawiają się białe kwiaty, a w okresie jesiennym przekształcają się one w typowe dla kasztanowca owoce o średnicy kilku centymetrów. Po otwarciu zielonej, pokrytej „kolcami” łupiny naszym oczom ukazuje się do trzech nasion (zwykle jest to jedno nasiono). I choć wartościowe składniki obecne są niemal we wszystkich elementach rośliny (w korze, kwiatach, liściach), to właśnie wyciąg z ciemnobrązowych nasion ceniony jest najbardziej.

Skład wyciągu z kasztanowca

Najważniejszym składnikiem wyciągów z kasztanowca jest mieszanina saponin triterpenowych, określana nazwą escyna. Oprócz niej w ekstraktach obecne są również m.in. kwercetyna, eskulina, epikatechina i proantocyjanidyny.

Właściwości wyciągu z kasztanowca

Specyficzna kompozycja substancji aktywnych zadecydowała o ogromnej popularności wyciągów z kasztanowca zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Preparaty powstałe na jego bazie wykazują właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, a co najważniejsze – działają przeciwobrzękowo, wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne i usprawniają krążenie.

Wspomniana escyna w głównej mierze decyduje o zastosowaniu kasztanowca w profilaktyce i leczeniu obrzęków i żylaków. Związek ten hamuje aktywność enzymów, które przyczyniają się do rozpadu kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu. A substancje te są podstawowym budulcem zarówno ścian naczyń krwionośnych, jak i otaczającej naczynia tzw. macierzy zewnątrzkomórkowej (extracellular matrix).

Escyna, wzmacniając i uszczelniając naczynia, zapobiega przesiąkaniu osocza do sąsiednich tkanek i nadaje naczyniom elastyczność. Tym samym – likwiduje obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Ogranicza również powstawanie nowych zasinień i „pajączków” i zmniejsza widoczność już istniejących.

Wyciąg z kasztanowca pojawia się także w kosmetykach do cery naczynkowej czy kremach zmniejszających cienie pod oczami.

Po tego typu kremy warto sięgać również w ramach profilaktyki antystarzeniowej. Pobudzają one krążenie, sprzyjając dotlenieniu i odżywieniu komórek budujących skórę, a w efekcie – poprawiają ogólną kondycję cery. Co więcej, wykazano, że dodatek wyciągu z kasztanowca zwiększa skuteczność syntetycznych filtrów przeciwsłonecznych, podnosząc wartość SPF o 2. A warto pamiętać o tym, że działanie promieniowania UV jest jednym z najistotniejszych czynników przyspieszających starzenie się skóry.

Produkty z ekstraktem z kasztanowca:

Źródło: A.M.G. Brown, J.A. Wilkinson, Horse chestnut – Aesculus hippocastanum: potential applications in cosmetic skin-care products.

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak