Olejek awokado w kosmetyce

Pozyskiwany z miąższu awokado olej dzięki bogactwu witamin i cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych pielęgnuje skórę oraz włosy. Znajdziemy go w kremach do twarzy, balsamach do ciała, szamponach i odżywkach do włosów. Występuje jako składnik serum, peelingów i maseczek. Stanowi naturalne remedium na zmarszczki, utratę jędrności oraz odwodnienie skóry. Przynosi również pożądane rezultaty w walce z trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry. Pomaga pozbyć się łupieżu i swędzenia skóry głowy. Wykazuje dużą zgodność z naturalnymi lipidami występującymi w skórze. Bardzo dobrze się wchłania, dzięki czemu transportuje substancje odżywcze w głąb naskórka.

Właściwości kosmetyczne olejku awokado

Olejek awokado, dzięki zawartości witaminy A przyspiesza proces regeneracji skóry oraz sprzyja złuszczeniu martwego naskórka i w rezultacie odblokowaniu porów. Sprawa, że cera staje się wyraźnie wygładzona i lepiej odżywiona. Wyrównuje koloryt i przeciwdziała powstawaniu tzw. starczych plam pigmentacyjnych. Zawarta w olejku witamina E łagodzi poparzenia słoneczne, wszelkie zaczerwienienia, podrażnienia i stany zapalne. Zapobiega negatywnemu wpływowi promieni UV (stanowi naturalny filtr UV SPF 4) oraz wolnych rodników na skórę. Chroni przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek i destrukcją włókien kolagenowych. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że olejek doskonale odbudowuje i wzmacnia naturalny film ochronny naskórka, dzięki czemu skutecznie zapobiega nadmiernej utracie nawilżenia. Łagodzi szorstkość i suchość skóry, a także pomaga zniwelować objawy w przypadku atopowego zapalenia skóry.

Olejek awokado ma również zbawienny wpływ na nasze włosy. Wygładza, nabłyszcza i regeneruje zniszczone, przesuszone oraz matowe pasma. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym skutecznie niweluje łupież. Zawarte w nim witaminy oraz składniki mineralne sprzyjają wzmocnieniu i lepszemu odżywieniu cebulek włosowych.

Skład olejku awokado:

  • kwas oleinowy,
  • kwas linolowy,
  • kwas palmitynowy,
  • kwas stearynowy,
  • kwas linolenowy,
  • lecytyna,
  • sole mineralne,
  • fitosterole,
  • skwalen,
  • witaminy: A, B, D, E, H, K, PP.

Wskazania do stosowania olejku awokado

Olejek awokado jest szczególnie polecany w przypadku cery suchej, spierzchniętej i odwodnionej, z tendencją do utraty jędrności oraz powstawania zmarszczek. Może być jednak z powodzeniem stosowany także w przypadku skóry trądzikowej, w celu jej uspokojenia oraz regulacji wydzielania sebum i regeneracji bariery ochronnej naskórka, często niszczonej agresywnymi środkami o działaniu przeciwtrądzikowym.

Jaki olejek awokado wybrać?

Kupując olejek awokado warto kierować się metodą jego pozyskiwania. Za najbardziej wartościowy uznaje się olejek z pierwszego tłoczenia (tzw extra virgin) tłoczony metodą „na zimno” (nierafinowany) z miąższu dojrzałego owocu. Tak pozyskiwany olej charakteryzuje się zielonkawym zabarwieniem oraz delikatnym, świeżym aromatem.

Ważne jest również opakowanie, w którym kupujemy nasz kosmetyk – buteleczka z ciemnego szkła najlepiej chroni przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, które mogą spowodować utlenienie się (czyli zniszczenie) substancji aktywnych obecnych w olejku. W przypadku opakowania szklanego możemy także mieć pewność, że nie reaguje ono w żaden sposób z jego zawartością.

Kosmetyki z olejkiem awokado: