Pielęgnacja włosów cienkich

Delikatne, przylegające do głowy mimo wielu godzin spędzonych na stylizacji, puszące się pod wpływem wilgoci – to są największe problemy, z którymi borykają się właścicielki włosów cienkich.

Charakterystyka włosów cienkich

Włosy cienkie mogą być zarówno suche, jak i przetłuszczające się. Cechą, która je wyróżnia jest o około ¼ mniejsza średnica niż w przypadku włosów normalnych. To właśnie sprawia, że włosy cienkie są bardzo podatne na uszkodzenia, łamanie się i rozdwajanie.

Pomimo starannej stylizacji fryzura po krótkim czasie traci swój kształt, przylegając do skóry głowy, co równocześnie przyczynia się do szybszego przetłuszczania. Włosy cienkie często się elektryzują i puszą, a ich właścicielkami są najczęściej blondynki.

Cienkie, przyklapnięte włosy są zmorą wielu kobiet. Zdarza się, że trzeba je myć codziennie. Po umyciu tracą świeżość już po kilka godzinach. Gładko przylegające włosy do skóry głowy potrafią zdemotywować. Ponadto ciężko jest ułożyć włosy jeśli posiadamy ten gatunek. Problemy  stwarza również pielęgnacja.

Pielęgnacja włosów cienkich

Do włosów cienkich odpowiednie są szampony dodające objętości – w ich składzie znajdują się cząsteczki powodujące wzajemne odpychanie się pasm. Włosy myć można tak często, jak to jest konieczne, nawet codziennie – świeże pasma są lekkie i puszyste. Podstawową zasadą w pielęgnacji jest unikanie kosmetyków, które obciążają fryzurę i powodują przyleganie pasm, a więc ciężkich odżywek bez spłukiwania, wosków, żeli. Najbardziej odpowiednie są lekkie odżywki do spłukiwania i w spray’u oraz lakiery i pianki przeznaczone do włosów cienkich, dodające objętości. Warte polecenia są również ziołowe płukanki wzmacniające z pokrzywy, skrzypu polnego oraz rumianku (do włosów jasnych).

Należy zrezygnować z preparatów z silikonami, które obciążają włosy. Maski, kremy ograniczyć do minimum. Produkty nakładamy w małych porcjach, jedynie na końce. Polecamy za to preparaty zwiększające objętość. „Pogrubiają” kosmyki oraz je pielęgnują. Preparaty z naturalnymi składnikami są jak najbardziej wskazane.

Szampony do włosów cienkich

Szampony zwiększające objętość włosów i unoszące pasma u nasady:

Zobacz wszystkie szampony do włosów cienkich i delikatnych »

Odżywki do włosów cienkich

Odżywki, które regenerują i pogrubiają pasma bez zbędnego obciążenia:

Zobacz wszystkie odżywki do włosów cienkich i delikatnych »

Modelowanie włosów cienkich

Nie wolno przesadzać z środkami do stylizacji. Włosy staną się ciężkie, obciążone. Jedyne czego powinnyśmy używać to pianka zwiększająca objętość w małej ilości. Godne uwagi są także lotiony, spray’e aplikowane blisko skóry głowy, które unoszą znacząco włosy od nasady aż po końce. „Włos w płynie” jest doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji oraz nadaniu objętości włosom.

Do suszenia używamy dyfuzora – specjalnej końcówki dołączonej do suszarki. Możemy także lekko pochylić głowę i w tej pozycji suszyć włosy. Do modelowanie stosujemy grubą szczotkę. Po tych trikach włosy dodatkowo będą odbite u nasady. Włosy można także nawinąć na grube wałki lub wykonać skręty lokówką – niezawodny sposób na zwiększenie puszystości. Dodatkowo można tapirować włosy.

Wybierając fryzurę, która będzie korzystnie prezentować się przy włosach cienkich i delikatnych, przestrzegajmy kilku zasad:

  • Należy zrezygnować z długich włosów, które przylegają do głowy pod wpływem własnego ciężaru. Najbardziej odpowiednie są fryzury półdługie i krótkie.
  • Objętości dodaje wycieniowanie oraz balejaż w dwóch odcieniach – naturalnym oraz od niego jaśniejszym bądź ciemniejszym.
  • Fryzura wydaje się lżejsza, jeśli włosy są pofalowane lub pokręcone – unikajmy lokówek i termoloków, które zastąpić można papilotami czy zwykłymi wałkami. Jeśli jednak loki nam nie odpowiadają, należy zaopatrzyć się w okrągłą szczotkę, przy pomocy której uniesiemy włosy u nasady.
  • Objętości fryzurze doda delikatne (!) tapirowanie włosów przy skórze oraz unoszenie kolejno pasm i spryskiwanie ich u nasady.
  • Najszybszym i najprostszym sposobem nadania fryzurze objętości jest suszenie włosów z opuszczoną głową.
  • Aby zapobiec puszeniu i elektryzowaniu się pasm, należy używać szczotki wykonanej z syntetycznego włókna oraz suszarki z funkcją jonizacji.

Odpowiednie strzyżenie jest istotne. Najlepiej, aby włosy były krótkie lub do ramion – najłatwiej utrzymać puszystość na takiej długości. Jeśli ktoś woli długie kosmyki, powinny być one odpowiednio wycieniowane,  tak aby nadać lekkości fryzurze. Końce powinno się podcinać co 6-8 tygodni, ponieważ przy włosach cienkich rozdwojone kosmyki są bardzo widoczne.

Kolory wpływają na objętość naszych włosów. Gdy mamy jasne kosmyki wydają się gęściejsze. Ta sama zasada dotyczy pasemek. Odwrotnie jest z ciemnymi kolorami. Im ciemniejszy tym wydaje się, że porost jest rzadszy. Farbowanie również wpływa na objętość – po farbowaniu włosy sprawiają wrażenie grubszych. Dzieję się tak, ponieważ włosy podczas koloryzacji pęcznieją.

Warto jest się zastanowić nad zmianą pielęgnacji, koloru, układaniem jeśli mamy dość włosów bez objętości. W tym sezonie modne są „bujne” czupryny.

Włosy cienkie, tak jak każde, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W ich przypadku jednak szczególnie ważna jest fryzura, która pomoże dodać objętości i „pogrubić” pozbawione życia pasma.