Cera trądzikowa nie bez powodu nazywana jest również cerą problematyczną. Jej pielęgnacja należy z pewnością do najtrudniejszych. Mimo usilnych starań bardzo często pryszcze nie dają za wygraną. Każdego dnia pojawiają się nowe zmiany: wągry, zaskórniki i wykwity ropne. Coraz częściej tą kosmetyczną batalię prowadzą nie tylko nastolatki, ale również osoby o cerze dojrzałej.
Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej to klucz do poprawy jej stanu. Podstawowym jej elementem jest prawidłowe oczyszczanie i demakijaż. Z pewnością nie należy nadmiernie odtłuszczać cery silnymi detergentami. Takie działanie tylko dodatkowo pobudzi gruczoły łojowe do produkcji sebum oraz doprowadzi do odwodnienia skóry i zniszczenia jej naturalnej bariery ochronnej. Przesuszony naskórek zacznie się łuszczyć i blokować pory, co spowoduje nasilenie trądziku. Warto zatem stosować kosmetyki na bazie naturalnych składników roślinnych, bez zbędnych substancji zapachowych i komedogennych (zatykających pory np. parafina), które działają w sposób łagodny.
Jaki żel wybrać?
Z pomocą przychodzą nam antybakteryjne żele do mycia twarzy, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju, nie podrażniając przy tym skóry i nie niszcząc naturalnego płaszcza ochronnego naskórka. Szczególnie warte polecenia są kosmetyki na bazie aloesu, który nie tylko działa intensywnie nawilżająco, ale również przeciwzapalnie i kojąco. W przeciwtrądzikowych żelach do mycia twarzy znajdziemy również bogatą w antyoksydanty kurkumę, antybakteryjny ekstrakt z liści drzewa neem czy tonizującą cytrynę. Bardzo pożądanym składnikiem w kosmetykach do mycia cery tłustej jest także olejek z drzewa herbacianego – jeden z najsilniejszych, naturalnych antyseptyków oraz manjistha, która przeciwdziała powstawaniu blizn i przebarwień potrądzikowych, jak również ekstrakt z pestek winogron ceniony za właściwości witalizujące i antyrodnikowe. W nowoczesnych formułach żeli oczyszczających znajdziemy witaminę C (rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe), niacynamid (uspokaja nadreaktywną skórę), kwasy AHA oraz śluz ślimaka (odblokowują zapchane ujścia gruczołów łojowych, ujednolicają koloryt). Łagodne kosmetyki do oczyszczania cery problematycznej pomogą przywrócić skórze właściwe pH, które jest niezbędne do zachowania prawidłowej flory bakteryjnej oraz ograniczenia namnażania chorobotwórczych bakterii. Działają przy tym łagodząco, odświeżająco i tonizująco. Normalizują wydzielanie sebum oraz przyspieszają gojenie zmian zapalnych. Ograniczają powstawanie zaskórników oraz pryszczy. Sprawiają, że cera staje się czysta i promienna, a pory zredukowane.
Oczyszczanie twarzy, gdy stosujemy kurację z kwasami…
W trakcie stosowania kuracji dermatologicznych z silnie złuszczającymi naskórek kwasami np. AHA, skóra wymaga wyjątkowo łagodnej pielęgnacji. Wówczas kosmetykiem, który najlepiej sprawdzi się w oczyszczaniu cery może okazać się delikatny żel do mycia dla dzieci lub żel do mycia skóry wrażliwej. Szczególnie warte polecenia są kosmetyki o naturalnej, certyfikowanej formule (np. certyfikatem Cosmos Natural), bez parafiny, SLS, SLES i parabenów, na bazie organicznych olejków roślinnych. Dobrze dobrany do pielęgnacji żel nie narusza bariery ochronnej naskórka i nie powoduje uczucia „ściągnięcia skóry”. Jego delikatna formuła myjąca nie tylko doskonale oczyszcza i usuwa resztki makijażu, ale również przyspiesza proces regeneracji skóry.
Żele do mycia cery tłustej i trądzikowej kupisz w oily.pl:
Najczęstsze błędy podczas oczyszczania skóry trądzikowej:
- Zbyt częste mycie skóry – ciągłe oczyszczanie cery nie rozwiąże problemu trądziku. Może jedynie spowodować jego nasilenie się. Wystarczy myć skórę 2-3 razy dziennie.
- Stosowanie silnie odtłuszczających żeli do mycia – całkowite pozbawienie skóry naturalnej warstewki lipidowej powoduje odwodnienie cery oraz jej uwrażliwienie.
- Nadmierne szorowanie skóry podczas mycia – stosowanie szczoteczek do mycia twarzy, gdy na skórze występują liczne, ropne stany zapalne może powodować dodatkowe podrażnienia oraz rozprzestrzenianie się zmian trądzikowych.
- Stosowanie zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wody podczas mycia skóry – gorąca woda podrażnia i wysusza skórę, natomiast zimna utrudnia usuniecie nadmiaru sebum oraz rozpuszczonych w tłuszczu zanieczyszczeń.
- Niedokładne wysuszanie skóry po umyciu – po zastosowaniu żelu myjącego należy spłukać kosmetyk wodą oraz wytrzeć twarz ręcznikiem. Mokra skóra tylko pozornie wydaje się bardziej nawilżona. W rzeczywistość niewysuszona dokładnie, staje się przesuszona, szorstka i odwodniona.
Dodaj komentarz