
Cera trądzikowa nie bez powodu nazywana jest również cerą problematyczną. Jej pielęgnacja należy z pewnością do najtrudniejszych. Mimo usilnych starań bardzo często pryszcze nie dają za wygraną. Każdego dnia pojawiają się nowe zmiany: wągry, zaskórniki i wykwity ropne. Coraz częściej tą kosmetyczną batalię prowadzą nie tylko nastolatki, ale również osoby o cerze dojrzałej.
Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej to klucz do poprawy jej stanu. Podstawowym jej elementem jest prawidłowe oczyszczanie i demakijaż. Z pewnością nie należy nadmiernie odtłuszczać cery silnymi detergentami. Takie działanie tylko dodatkowo pobudzi gruczoły łojowe do produkcji sebum oraz doprowadzi do odwodnienia skóry i zniszczenia jej naturalnej bariery ochronnej. Przesuszony naskórek zacznie się łuszczyć i blokować pory, co spowoduje nasilenie trądziku. Warto zatem stosować kosmetyki na bazie naturalnych składników roślinnych, bez zbędnych substancji zapachowych i komedogennych (zatykających pory np. parafina), które działają w sposób łagodny.
Jaki żel wybrać?
Z pomocą przychodzą nam antybakteryjne żele do mycia twarzy, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju, nie podrażniając przy tym skóry i nie niszcząc naturalnego płaszcza ochronnego naskórka. Szczególnie warte polecenia są kosmetyki na bazie aloesu, który nie tylko działa intensywnie nawilżająco, ale również przeciwzapalnie i kojąco. W przeciwtrądzikowych żelach do mycia twarzy znajdziemy również bogatą w antyoksydanty kurkumę, antybakteryjny ekstrakt z liści drzewa neem czy tonizującą cytrynę. Bardzo pożądanym składnikiem w kosmetykach do mycia cery tłustej jest także olejek z drzewa herbacianego – jeden z najsilniejszych, naturalnych antyseptyków oraz manjistha, która przeciwdziała powstawaniu blizn i przebarwień potrądzikowych, jak również ekstrakt z pestek winogron ceniony za właściwości witalizujące i antyrodnikowe. Łagodne kosmetyki do oczyszczania cery problematycznej pomogą przywrócić skórze właściwe pH, które jest niezbędne do zachowania prawidłowej flory bakteryjnej oraz ograniczenia namnażania chorobotwórczych bakterii. Działają przy tym łagodząco, odświeżająco i tonizująco. Normalizują wydzielanie sebum oraz przyspieszają gojenie zmian zapalnych. Ograniczają powstawanie zaskórników oraz pryszczy. Sprawiają, że cera staje się czysta i promienna, a pory zredukowane.
Oczyszczanie twarzy, gdy stosujemy kurację z kwasami…
W trakcie stosowania kuracji dermatologicznych z silnie złuszczającymi naskórek kwasami np. AHA, skóra wymaga wyjątkowo łagodnej pielęgnacji. Wówczas kosmetykiem, który najlepiej sprawdzi się w oczyszczaniu cery może okazać się delikatny żel do mycia dla dzieci. Szczególnie wartym polecenia jest truskawkowy krem niemieckiej marki Heidelberger Naturkosmetik (aromat prawdziwych truskawek) o naturalnej, certyfikowanej formule (certyfikat BDIH), bez parafiny, SLS, SLES i parabenów, na bazie organicznych olejków roślinnych. Kosmetyk ten nie narusza bariery ochronnej naskórka i nie powoduje uczucia “ściągnięcia skóry”. Jego delikatna formuła myjąca nie tylko doskonale oczyszcza i usuwa resztki makijażu, ale również przyspiesza proces regeneracji skóry.
Najczęstsze błędy podczas oczyszczania skóry trądzikowej:
- Zbyt częste mycie skóry – ciągłe oczyszczanie cery nie rozwiąże problemu trądziku. Może jedynie spowodować jego nasilenie się. Wystarczy myć skórę 2-3 razy dziennie.
- Stosowanie silnie odtłuszczających żeli do mycia – całkowite pozbawienie skóry naturalnej warstewki lipidowej powoduje odwodnienie cery oraz jej uwrażliwienie.
- Nadmierne szorowanie skóry podczas mycia – stosowanie szczoteczek do mycia twarzy, gdy na skórze występują liczne, ropne stany zapalne może powodować dodatkowe podrażnienia oraz rozprzestrzenianie się zmian trądzikowych.
- Stosowanie zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wody podczas mycia skóry – gorąca woda podrażnia i wysusza skórę, natomiast zimna utrudnia usuniecie nadmiaru sebum oraz rozpuszczonych w tłuszczu zanieczyszczeń.
- Niedokładne wysuszanie skóry po umyciu – po zastosowaniu żelu myjącego należy spłukać kosmetyk wodą oraz wytrzeć twarz ręcznikiem. Mokra skóra tylko pozornie wydaje się bardziej nawilżona. W rzeczywistość niewysuszona dokładnie, staje się przesuszona, szorstka i odwodniona.
Dodaj komentarz