Szałwia symbolizuje zdrowie i długowieczność (łac. salvare oznacza leczyć, uzdrawiać). Od wieków stosowana jest w ziołolecznictwie zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jej cenne właściwości doceniane są nie tylko w medycynie naturalnej, ale także we współczesnej kosmetyce.
Właściwości szałwii
Liście szałwii stanowią bogactwo olejków eterycznych, które zmniejszają wydzielanie potu, regulują łojotok, a także działają dezodorująco, przeciwbakteryjnie i antygrzybiczo. Dzięki zawartości substancji aktywnych takich jak salwina, cyrsymarytyna, ziele wykazuje właściwości antyseptyczne, natomiast obecność kwasu rozmarynowego warunkuje działanie przeciwzapalne.
Szałwia w kosmetykach
Szałwia wpływa korzystnie zarówno na stan skóry jak i włosów. Pomaga zwalczać infekcje grzybicze, stany zapalne, trądzik oraz łupież. Zwęża nadmiernie rozszerzone pory oraz przyspiesza gojenie drobnych ran i zadrapań. Zapobiega powstawaniu wykwitów ropnych w obrębie zmian trądzikowych. Przeciwdziała powstawaniu zaskórników oraz nadmiernemu wydzielaniu sebum. Działa oczyszczająco i tonizująco. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.
Szałwia jest stosowana w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. Znajdziemy ją również w preparatach przeciw nadmiernemu przetłuszczaniu skóry głowy oraz wypadaniu włosów. Stanowi dodatek do mydeł, szamponów, maseczek, toników, balsamów oraz kremów.
Ze względu na właściwości odkażające, przeciwzapalne, ściągające i antybakteryjne, ziele stosowane jest także w produktach do pielęgnacji jamy ustnej: pastach do zębów oraz płynach do płukania. Wyciąg z szałwii zapobiega krwawieniu dziąseł oraz pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust.
Przepisy na domowe kosmetyki z szałwią
Bez trudu przygotujesz w domowym zaciszu naturalne kosmetyki z dodatkiem szałwii. Poniżej znajdziesz kilka prostych przepisów z uwzględnieniem olejku szałwiowego oraz hydrolatu z liści i kwiatów szałwii. Przed zastosowaniem olejków eterycznych wskazane jest wykonanie testu uczuleniowego. W tym celu należy wymieszać 5 kropli olejku szałwiowego z 15 kroplami olejku bazowego np. oliwy z oliwek i tak przygotowaną mieszanka posmarować fragment skóry za uchem. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi reakcja uczuleniowa możemy stosować olejek eteryczny w pielęgnacji.
Maseczka z zielonej glinki, szałwii i rozmarynu
Wymieszaj niewielką ilość zielonej glinki w proszku z hydrolatem szałwiowym, aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Do mieszanki dodaj 2-3 krople olejku rozmarynowego. Nałóż pastę na oczyszczoną skórę twarzy, z pominięciem okolic oczu oraz ust. Po 10-15 minutach spłucz ciepłą wodą. Stosuj 1-2 razy w tygodniu. Zabieg ograniczy wydzielanie sebum, oczyści pory i złagodzi stany zapalne wywołane trądzikiem.
Szałwiowa sól do kąpieli
Garść soli kuchennej wymieszaj z 8-10 kroplami olejku szałwiowego. Dodaj mieszankę do miski z ciepłą wodą i mocz stopy przez 10-15 minut. Stosuj 1-2 razy w tygodniu. Zabieg działa przeciwgrzybiczo i ogranicza nadmierną potliwość stóp. Dezynfekuje i zmiękcza skórę. Doskonale przygotowuje stopy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Olejek szałwiowy na zaskórniki
30 ml olejku z pestek malin lub olejku z dzikiej róży (ok. 3 łyżki stołowe) mieszamy z 12 kroplami olejku szałwiowego. Mieszankę przechowujemy w szklanej buteleczce z ciemnego szkła. Płynem przecieramy za pomocą wacika nos oraz brodę, czyli miejsca, w których gromadzą się zaskórniki. Zabieg powtarzamy 2 razy dziennie. Olejek pomoże odetkać i oczyścić pory, a także znacząco zmniejszy pojawianie się nowych zaskórników.
Dodaj komentarz