Niacynamid, znany również pod nazwą witaminy B3, to składnik, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem w kosmetyce. Sprawdzi się w przypadku pielęgnacji każdego typu cery. Przynosi wiele korzyści zarówno skórze suchej i dojrzałej, jak i mieszanej i tłustej. Nie wywołuje podrażnień i jest bardzo dobrze tolerowany nawet w przypadku bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień cery. Może być z powodzeniem stosowany w różnych formułach kosmetycznych, od żeli do mycia zaczynając, na tonikach i kremach kończąc.
Niacynamid jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, dlatego bez trudu przenika w głębsze warstwy naskórka. Jest dobrze przyswajany przez skórę i cechuje się dużą trwałością w formułach kosmetycznych. To bezpieczna dla zdrowia substancja o dobrze poznanym i udokumentowanym w wielu badaniach naukowych działaniu.
Jak działa niacynamid?
Niacynamid reguluje wydzielanie sebum i pomaga zwęzić nadmiernie rozszerzone pory. Wyrównuje koloryt cery oraz wygładza drobne zmarszczki. Przywraca poszarzałej, zmęczonej cerze witalność i blask. Skutecznie przeciwdziała negatywnemu wpływowi zanieczyszczeń powietrza na skórę. Zapobiega powstawaniu zaczerwienień oraz stanów zapalnych. Wzmacnia odporność skóry na drażniące działanie detergentów. Sprawia, że cera staje się mniej podatna na powstawanie podrażnień. Redukuje szkodliwy wpływ na skórę promieniowania UV. Przyspiesza proces regeneracji cery zniszczonej działaniem słońca. Wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia w naskórku. Pobudza produkcję ceramidów, dzięki czemu uszczelnia barierę lipidową naskórka. Pomaga skórze zachować elastyczność i jędrność na dłużej. Skutecznie chroni przed powstawaniem przebarwień, bowiem powstrzymuje migrację melaniny do górnych warstw naskórka. Przeciwdziała również pogorszeniu kolorytu cery wraz z wiekiem. Dojrzałej skórze towarzyszy często poszarzała, żółta cera, co jest wynikiem glikacji, czyli utleniania protein skóry. Niacynamid poprzez działanie antyglikacyjne hamuje ten proces. To również składnik pomocny w przypadku trądziku różowatego, atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
Dodaj komentarz