Oliwa z oliwek jest od wieków ceniona w medycynie naturalnej. Od wielu lat pełni również ważną rolę w kosmetyce. Na jej bazie powstają kremy, balsamy, maseczki oraz mydła.
Skład oliwy z oliwek
Oliwa z oliwek w większości składa się z kwasu oleinowego, który stanowi 72% wszystkich kwasów tłuszczowych obecnych w tym oleju. Jest to jednonienasycony kwas tłuszczowy, o bardzo dobrych właściwościach emoliacyjnych – tworzy na powierzchni skóry delikatną warstewkę ochronną, która skutecznie przeciwdziała utracie nawilżenia. W składzie oliwy obecny jest także kwas linolowy (8% wszystkich kwasów tłuszczowych), który wzmacnia warstwę rogową skóry, reguluje wydzielanie sebum, redukuje stany zapalne oraz normalizuje proces rogowacenia naskórka. Do cennych składników aktywnych oliwy zaliczamy także polifenole, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Stanowią one aż do 15% jej pozostałości niezmydlającej. Obecne są również, znane z działania przeciwrodnikowego, tokoferole (2%).
Właściwości pielęgnacyjne oliwy z oliwek:
- zmiękcza i natłuszcza
- chroni skórę przed utratą wilgoci (działa pośrednio nawilżająco)
- wzmacnia naturalną barierę lipidową naskórka
- działa antyoksydacyjnie (neutralizuje wolne rodniki)
- koi podrażnienia i zaczerwienienia
- redukuje szorstkość
- chroni przed niekorzystnym wpływem promieni UV (przeciwdziała fotostarzeniu)
- opóźnia powstawanie zmarszczek
- reguluje proces rogowacenia naskórka
- łagodzi atopowe zapalenie skóry
- wspomaga walkę z łupieżem
- odżywia i regeneruje zniszczone, przesuszone włosy
Zastosowanie oliwy z oliwek w kosmetyce
Oliwę z oliwek stosuje się w produktach do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Można ją znaleźć w kosmetykach dla dzieci i niemowląt oraz preparatach do masażu, ujędrniających i przeciwzmarszczkowych. Jest składnikiem naturalnych balsamów, kremów, szamponów oraz żeli pod prysznic. Występuje, w niezmienianych od pokoleń, recepturach mydeł savon noir oraz Aleppo. Oliwkowe kosmetyki przeznaczone są do pielęgnacji cery normalnej, suchej, wrażliwej oraz atopowej. Sprawdzą się dobrze w przypadku skóry dojrzałej, odwodnionej, pękającej i szorstkiej. Oliwa z oliwek jest dobrze tolerowana w przypadku większości typów cery, co potwierdza wskaźnik komedogenności na poziomie 2, który oznacza, że stosunkowo rzadko przyczynia się do powstawania pryszczy i zaskórników. Warto jednak zachować ostrożność w stosowaniu kosmetyków bazujących na tym składniku w przypadku trądziku.
Dodaj komentarz