Brzoza w kosmetyce

Brzoza jest źródłem cennego surowca zielarskiego. W medycynie i kosmetyce wykorzystuje się jej liście, młode gałązki, pączki oraz korę. Z brzozy pozyskuje się także oskołę, czyli sok brzozowy.

Liście brzozy

Brzozowe listki (Folium Betulae) zbiera się wczesną wiosną, gdy są jeszcze młode. Surowiec ten jest źródłem cennych składników aktywnych takich jak garbniki, flawonoidy i trójterpeny (w tym betulina). Zawiera również olejki eteryczne oraz witaminę C. Ekstrakt z liści brzozy działa dezynfekująco. Wykazuje właściwości przeciwłupieżowe, regulujące wydzielanie sebum oraz rozjaśniające przebarwienia. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do twarzy, ciała oraz włosów. Jest wykorzystywany w formułach szamponów i odżywek, a także mydeł, balsamów oraz kremów. Brzozę stosuje się w preparatach na trądzik, łojotok oraz łuszczycę.

Kora brzozy

Korę brzozy (Cortex Betulae) pozyskuje się wiosną oraz jesienią. W surowcu tym znajdziemy betulinę oraz kwas betulinowy. Betulina to niezwykle ceniony składnik kosmetyczny. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Zwalcza chorobotwórcze bakterie oraz grzyby. Hamuje syntezę melaniny w skórze (betulina należy do inhibitorów tyrozynazy). Łagodzi podrażnienia i redukuje obrzęki. Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Niweluje świąd oraz zaczerwienienia skóry. Działa stymulująco na produkcję kolagenu i elastyny. Przyspiesza procesy regeneracyjne w naskórku. Znajduje szerokie zastosowanie w preparatach na zmarszczki, rozstępy, egzemę, łuszczycę, przebarwienia oraz trądzik (pospolity i różowaty).

Dziegieć brzozowy

Dziegć brzozowy to ciemnobrązową, lepką ciecz o charakterystycznym zapachu. Uzyskiwany jest z kory brzozy poddawanej procesowi suchej destylacji. Surowiec ten jest wykorzystywany w terapii atopowego zapalenia skóry, trądziku, łupieżu (także łupież pstry), łojotoku, wypadania włosów oraz łuszczycy i świerzbu. Dziegć łagodzi egzemy oraz grzybicę skóry. Wykazuje działanie antyseptyczne, regenerujące i przeciwpasożytnicze. Cenne właściwości dziegciu znane były naszym babciom i prababciom. Niegdyś surowiec ten wykorzystywano w przypadku odleżyn, trudno gojących się ran oraz wszawicy. Dziegć znajdziemy w kosmetykach do twarzy, ciała oraz włosów. Dziegciowe szampony i odżywki są stosowane w przypadku włosów przetłuszczających się, ze skłonnością do wypadania oraz łupieżu natomiast specjalistyczne mydło na bazie dziegciu brzozowego zaleca się do pielęgnacji skóry trądzikowej, łuszczycowej oraz atopowej.

Brzozowe kosmetyki znajdziesz w oily.pl ↓↓↓

  • Prebiotyczna-rozgrzewajaca-wcierka-na-porost-wlosow-vianek

    Prebiotyczna rozgrzewająca wcierka na porost włosów

  • Prebiotyczny-szampon-do-wlosow-tlustych-vianek

    Prebiotyczny szampon do włosów tłustych

  • Żel pod prysznic i szampon w kostce 2 w 1, zero waste - drzewo sandałowe

    Żel pod prysznic i szampon w kostce 2 w 1, zero waste – drzewo sandałowe

  • Naturalne mydło z dziegciem

    Naturalne mydło z dziegciem

  • Normalizujący żel myjący do twarzy

    Normalizujący żel myjący do twarzy

  • Normalizujący krem do twarzy na dzień

    Normalizujący krem do twarzy na dzień

  • Normalizujący krem do twarzy na noc

    Normalizujący krem do twarzy na noc

  • Normalizująca wcierka do skóry głowy

    Normalizująca wcierka do skóry głowy

  • Lekki krem nagietkowy

    Lekki krem nagietkowy

  • feedskin-sylveco-serum-na-naczynka-red-syndrome-30-ml

    Serum na naczynka 30ml

  • Naturalne mleczko do ciała – super nawilżenie

  • Naturalna odżywka brzozowa – do włosów cienkich 270ml

  • Naturalny szampon brzozowy – do włosów cienkich 270ml

  • Kompleks normalizujący wydzielanie sebum

fot. Pixabay