Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy w sposób naturalny występuje w ludzkim organizmie zatem jest przez niego łatwo przyswajalny i jednocześnie bardzo bezpieczny w stosowaniu. To jeden z podstawowych składników tkanki łącznej, który znajduje się w skórze właściwej, a także mózgu, kościach, płynie łzowym i stawowym.

Kwas hialuronowy przywraca odpowiedni poziom nawilżenia oraz chroni przed powstawaniem zmarszczek i bruzd. Stężenie kwasu hialuronowego w skórze w wyniku naturalnych procesów starzenia zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego warto uzupełniać jego poziom poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek należący do grupy polisacharydów. Występuje naturalnie w ciele człowieka. Pełni ważną funkcję w wielu tkankach. Jego największą ilość znajdziemy w skórze (ponad 50%) – zarówno naskórku jak i skórze właściwej.

Rola kwasu hialuronowego w organizmie:

  • warunkuje właściwe funkcjonowanie macierzy międzykomórkowej
  • bierze udział w utrzymaniu homeostazy komórkowej
  • stymuluje syntezę fibryny
  • odpowiada za nawilżenie skóry
  • wspomaga proces gojenia ran
  • jest składnikiem mazi stawowej – zmniejsza tarcie powierzchni stawowych
  • jako składnik ciałka szklistego oka zapewnia prawidłowe nawilżenie
  • odpowiada za funkcjonowanie strun głosowych
  • w postaci dużych cząsteczek posiada właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne
  • małe cząsteczki pełnią rolę prozapalną – stymulującą układ immunologiczny

Wraz z wiekiem zasoby kwasu hialuronowego w organizmie maleją. Negatywny wpływ na poziom kwasu hialuronowego w skórze ma nie tylko proces starzenia się ale również zanieczyszczenia powietrza (smog) oraz palenie papierosów.

Zewnętrzna aplikacja kosmetyków z kwasem hialuronowym pomaga odbudować jego ubytki. Cząsteczki kwasu hialuronowego przyciągają molekuły wody i tym samym zwiększają zasoby nawilżenia w naskórku.

Właściwości kwasu hialuronowego

Cząsteczki kwasu hialuronowego posiadają niebywałą zdolność do wiązania wody w skórze. Prawidłowy poziom nawilżenia nie tylko chroni przed nieestetycznym łuszczeniem się naskórka. To również podstawa do zachowania zdrowia skóry. Odwodniona i przesuszona nie jest w stanie pełnić swoich podstawowych funkcji, takich jak ochrona przed mikroorganizmami czy drażliwymi czynnikami atmosferycznymi. Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia skutkuje uszkodzeniami w barierze ochronnej oraz strukturze skóry, która staje się bardziej podatna na wszelkiego rodzaju dermatozy, trądzik różowaty i pospolity oraz AZS. Dobrze nawilżona cera wygląda zdecydowanie młodziej. Jest jędrna i pełna witalności. Warto mieć na uwadze, że spadek nawilżenia w skórze przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek. Dlatego też stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym niweluje oznaki starzenia i pozwala na dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem. Kremy anti-age z zawartością hialuronianu sodu potrafią zmniejszyć głębokość zmarszczek nawet o 20% i poprawić gęstość skóry do 30%.

Dla kogo kwas hialuronowy?

Stosowanie kosmetyków na bazie kwasu hialuronowego jest rekomendowane w przypadku wszystkich typów cery. Składnik ten znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych zarówno do pielęgnacji skóry dojrzałej jak i w produktach dla dzieci, w szczególności ze skłonnością do AZS. Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry zimą, gdy cera jest szczególnie narażona na wysuszenie oraz podrażnienia z powodu działania wiatru oraz mrozu.

Typy kwasu hialuronowego

Wyróżniamy 3 typy kwasu hialuronowego:

  • hydrolizowany kwas hialuronowy
  • hialuronian sodu
  • acetylowany hialuronian sodu

Hydrolizowany kwas hialuronowy to kwas, który dzięki hydrolizacji jest wstanie wnikać w głąb skóry. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wszystkich typów cery. Nie blokuje ujść gruczołów łojowych dlatego jest polecany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. W przypadku skóry suchej wymaga dodatkowej aplikacji kosmetyku o charakterze emoliencyjnym, gdyż jego łatwość wnikania do głębiej położonych warstw naskórka wiąże się również z łatwością odparowywania. Krem, olejek lub masełko do twarzy pozwoli zatrzymać nawilżenie w skórze.

Hialuronian sodu wnika jeszcze głębiej niż hydrolizowany kwas hialuronowy. Efekt nawilżenia nie jest jednak długotrwały. Ten typ kwasu hialuronowego znajdziemy najczęściej w różnego rodzaju serum. Hialuronian sodu występuje w naszych łzach, stąd jest stosowany również w preparatach do nawilżania oczu oraz przechowywania soczewek kontaktowych.

Acetylowany hialuronian sodu wnika w skórę podobnie jak hialuronian sodu. Efekt nawilżenia twa jednak dłużej. To najlepsza opcja w przypadku skóry bardzo suchej i odwodnionej.

Skutki uboczne stosowania kosmetyków z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to bardzo dobrze przebadany i bezpieczny surowiec kosmetyczny. Jego stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka podrażnień czy alergii. Zaczerwienienia lub pokrzywka w wyniku aplikacji kosmetyku z kwasem hialuronowym jest najczęściej wynikiem działania innych składników aktywnych występujących w danym preparacie jak np. konserwantów bądź substancji zapachowych. Sam kwas hialuronowy, jako składnik naturalnie występujący w ludzkim ciele, jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę.

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy czy małocząsteczkowy

Wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego warunkuje jego sposób działania. Kwas hialuronowy o małych cząsteczkach z łatwością pokonuje barierę naskórka i dostarcza nawilżenia do głębszych warstw skóry. Natomiast kwas hialuronowy o dużych cząsteczkach tworzy naturalną barierę ochronną, która przeciwdziała utracie nawilżenia. Nie przenika jednak przez skórę tak jak kwas małocząsteczkowy. Niemniej warto mieć na uwadze, że kwas hialuronowy małocząsteczkowy z taką samą łatwością odparowuje ze skóry, co w nią wnika, dlatego konieczne jest zamknięcie wilgoci w naskórku poprzez aplikację kosmetyku o właściwościach emoliencyjnych.

Badania naukowe wskazują, że kwas hialuronowy małocząsteczkowy lepiej nawilża i skuteczniej zwalcza zmarszczki. [1]

Kwas hialuronowy a formuła kosmetyku

Skuteczność kwasu hialuronowego zależy od tego w jaki sposób skomponowano formułę preparatu. Składnik ten dobrze wnika w skórę w towarzystwie wody. Im lżejsza jest formuła kosmetyku, tym lepiej będzie nawilżała. Stąd kwas hialuronowy wykazuje największą efektywność w kosmetykach takich jak serum, ampułki czy maski w płachcie. W kremach i balsamach, emolienty będą ograniczały wchłanianie kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy i witamina C

Wybierając krem lub serum z kwasem hialuronowym warto sięgać po kosmetyki, które w swym składzie zawierają również witaminę C. Te dwa składniki działają ze sobą w synergii potęgując wzajemnie efekt nawilżający oraz przeciwzmarszczkowy. [2]

Kosmetyki z kwasem hialuronowym do każdego rodzaju cery

Kwas hialuronowy wnika w głębsze warstwy skóry, gdyż charakteryzuje się wyjątkowo wysoką wchłanialnością z kosmetyków. Dzięki swoim właściwościom sprawia także, że inne substancje aktywne zawarte w kremach i maseczkach są lepiej absorbowane przez skórę, dlatego jest często stosowany w kosmetykach nie tylko do cery dojrzałej, ale również odwodnionej, mieszanej i tłustej.

Kremy z kwasem hialuronowym na każdą pogodę

Kosmetyki z zawartością kwasu hialuronowego nie powodują rozszerzania naczyń krwionośnych, dzięki czemu można je bezpiecznie stosować nawet w zimie jako kremy ochronne przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym sprawią, że skóra odzyska nawilżenie, stanie się gładka, a zmarszczki płytsze. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę, dzięki czemu cera wygląda młodziej.

↓↓↓ Kosmetyki z kwasem hialuronowym ↓↓↓

fot. Pixabay

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22052267/

[2] https://health.clevelandclinic.org/skin-care-ingredients-explained/