Nagietek (Calendula officinalis) pochodzi prawdopodobnie z regionu Morza Śródziemnego. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że jego kolebką był Iran. Mimo chłodniejszego, ostrzejszego klimatu, na dobre zadomowił się w naszych ogrodach. Jego urocze kwiaty o optymistycznie pomarańczowej barwie charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, dlatego od wieków są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Nagietkowe okłady oraz maści i maceraty to tradycyjny sposób na stany zapalne skóry, rany oraz podrażnienia. Cenne właściwości rośliny doceniła również współczesna kosmetyka.
Nagietek stanowi źródło wielu wartościowych składników biologicznie czynnych takich jak; saponiny, sterole, karotenoidy, flawonoidy i kumaryny. Wytwarza również, nadający roślinie charakterystyczny zapach, olejek eteryczny. Zawiera związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice oraz polisacharydy. Znajdziemy w nim także witaminę C i składniki mineralne.
Właściwości nagietka
Roślina ta wykazuje właściwości przeciwzapalne. Zwalcza chorobotwórcze grzyby oraz bakterie. Badania naukowe potwierdziły jego skuteczność w walce m.in z paciorkowcami oraz gronkowcami.
Ekstrakt z nagietka jest pomocny w przypadku stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej. Pomaga uporać się z łupieżem oraz towarzyszącymi mu podrażnieniami skóry głowy. Wspomaga proces gojenia uszkodzeń naskórka (obecne w nagietku karotenoidy i trójterpeny przyśpieszają ziarninowanie). Jest stosowany w przypadku odleżyn, odmrożeń oraz żylaków. Łagodzi objawy zapalenia spojówek. Przeciwdziała trądzikowi. Pomaga przywrócić równowagę zanieczyszczonej, przetłuszczającej się cerze. Redukuje rozstępy i wygładza blizny. Niweluje szorstkość oraz nadmierne łuszczenie się naskórka. Wspomaga regenerację zniszczonej działaniem słońca, przesuszonej skóry. Działa nawilżająco, kojąco oraz zmiękczająco. Likwiduje podrażnienia skóry oraz błon śluzowych. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Wspiera naturalną odporność skóry w walce z wolnymi rodnikami oraz zanieczyszczeniami powietrza. Ma również zbawienny wpływ na zniszczone przesuszone włosy. Przywraca szorstkim, matowym pasmom miękkość i zdrowy połysk.
Nagietek w aromaterapii
Zawarte w roślinie olejki eteryczne wykazują zbawienny wpływ na układ nerwowy. Działają odprężająco i uspokajająco. Pomagają zwolnić tętno oraz obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.
Zastosowanie nagietka w kosmetyce
Nagietek możemy spotkać głównie w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej, suchej i wrażliwej. Znajduje zastosowanie także w produkcji preparatów przeciwtrądzikowych, regulujących wydzielanie sebum oraz kojących emulsji “po opalaniu”. To doskonale poznany i przebadany składnik kosmetyczny, który charakteryzuje się dużym poziomem bezpieczeństwa, dlatego stosuje się go w kosmetykach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci oraz osób z atopowym zapaleniem skóry. Jest wykorzystywany do produkcji preparatów na blizny i rozstępy. Stanowi składnik naturalnych mydeł oraz pielęgnacyjnych oliwek. Występuje w kremach, balsamach i maseczkach, a także emulsjach do higieny intymnej oraz aptecznych maściach na siniaki, skaleczenia i odleżyny. Znajdziemy go również w produktach do pielęgnacji włosów; zarówno suchych jak i ze skłonnością do łupieżu oraz przetłuszczania się.
Dodaj komentarz